Uløya i jej okolice to kraina stworzona do skituringu. Jeździć można dosłownie wszędzie, a w sezonie wiosenno-zimowym puch jest po prostu gwarantowany. Nigdzie indziej na świecie nie da się znaleźć ponad tysiącmetrowych stoków, nachylonych pod dowolnym niemal kątem, spadających wprost do granatowych wód fiordów.

zobacz ofertę 2019!

Zaś puch występuje tu niemal przez cały czas – a to dlatego, że powietrze jest bardzo suche i śnieg nie ulega przetworzeniu. Późną wiosną, zwłaszcza w maju, powstaje doskonały firn, który rozmarzając w ciągu dnia tworzy idealną, kilkucentymetrową warstwę poślizgową.

036_

Sama Uløya oferuje wielość atrakcyjnych tur, w tym tę najsłynniejszą – Wielki Trawers Uloi – 20 km podniebnego spaceru z Uløybukt do Havnes wzdłuż grani Blåtinden (1142) – Uløytinden (1114) – Kjelvagtinden (1104). Niezwykłość tej bardzo powietrznej grani polega na jej topografii – linia szczytów opada na wschód niemal pionowymi ścianami o wysokości do 500m, u których stóp podziwiać można dziesiątki jezior i jeziorek, w tym dwa największe – Isvannet i Blåvannet. Z kolei na zachód rozciągają się łagodne stoki idealne dla narciarstwa, i dlatego właśnie Trawers Uløi jest tak słynną turą.

Specjalnością Uløi jest SKICLIMB TOURING – połączenie skiturów z elementami wspinaczki. Najlepszą z tych tras, i jedną i najciekawszych w całym Lyngen jest Pętla Blåtinden – 15 km wycieczki o przewyższeniu 1200m, rozpoczynające się i kończące w Uløybukt. Atrakcję stanowi (przygotowany) zjazd na linie (lub zejście) z wierzchołka Blåtinden na ramię Blåtindena, którym zjeżdża się 1000m kapitalną linią.

Inną wycieczką jest przepiękna widokowo tura na szczyt Saeteraksla (956), prowadząca wzdłuż wodospadu, jeziora Isvannet i kotła Uløytinden. Zjazd kryje w sobie dodatkowa atrakcję – 500m naturalnej half-pipe, prawdziwy fenomen przyrodniczy.

Jednak skitury to nie tylko Uløya – w zasięgu naszych łodzi znajdują się Alpy Lyngeńskie z ich wielkimi szczytami, a także rzadko odwiedzane wyspy Kågen i Arnøya. Trasy na nich leżące należą do mniej znanych, ale nie ustępują najlepszym i najbardziej okrzyczanym turom Lyngen.

 017__

024_

039_

061

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA